Селфи мавпи стало причиною судових розглядів

0
168

Фонд Wikimedia поставив крапку у розгляді з приводу авторських прав на знамените селфи усміхненою макаки…

Через три роки завершилися судові розгляди між британським фотографом Девідом Слейтером і фондом Wikimedia Foundation, одним з партнерів Wikipedia. Предметом спору було встановлення авторських прав на фотографію, зроблену мавпою.

Ще в 2011 році Девід Слейтер, який спеціалізується на фотозйомці природи і диких тварин, зробив унікальний знімок. Під час своєї подорожі по Індонезії він випадково натрапив на зграю чорних макак. Скориставшись моментом, фотограф встановив камеру на штатив, зробив всі налаштування і відійшов. Мавпи проявили великий інтерес до незвичайного об’єкту, а одна з них навіть кілька разів натиснула на спуск, зробивши собі кілька селфи (фото самої себе на фотокамеру).

Відразу після публікації, оригінальне селфи стало популярним у всьому світі. Але, незважаючи на великий успіх, особливої радості фотографу це не принесло. Справа в тому, що знімок став не лише надбанням громадськості, а й предметом спору.

Фонд Wikimedia Foundation опублікував вдалу фотографію в розділ безкоштовних зображень, зробивши його загальнодоступним. В результаті Девід Слейтер втратив можливість отримувати гонорари за право використання знімка. Саме це і стало предметом розглядів, у яких кожна з сторін наполегливо відстоювала свою позицію.

Медіамагнат Wikimedia аргументує свою позицію і відмова у визнанні авторських прав тим, що знімок, насправді, належить мавпі, яка натиснула на спуск камери. У той же час фотограф відстоює свою позицію, заявляючи, що, незважаючи на те, що знімок зробила макака, всі попередні налаштування робив він. Крім того, Слейтер стверджує, що підготовка і організація експедиції в Індонезію була досить витратною, а відмова в авторських правах позбавляє його можливості не тільки окупити її, але і готуватися до нових подорожей. Справа дійшла до того, що він подав позов до суду на 10 000 фунтів, з метою відстояти свою позицію.

Через три роки юридичних розглядів, Wikimedia Foundation нарешті поставив крапку, опублікувавши офіційну заяву. У ньому представники фонду ще раз підтвердили відмову у визнанні за фотографом авторських прав і визнання знімка надбанням громадськості. Аргументація цілком побудована на тонкощах американського законодавства. З одного боку, закони США не передбачають автоматичне надання авторських прав на фотографії господарям фототехніки, якщо знімки були зроблені не людьми. З іншого боку, відповідно до законодавства, щоб отримати можливість претендувати на авторство Девід Слейтер повинен був обробити фотографію. Але навіть у цьому випадку, він міг би претендувати тільки на авторські права щодо внесених змін. Ґрунтуючись на цих положеннях, Wikimedia продовжує вважати знімок загальнодоступним.

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Please enter your comment!
Please enter your name here