В мире,  Новости

Селфи мавпи стало причиною судових розглядів

Фонд Wikimedia поставив крапку у розгляді з приводу авторських прав на знамените селфи усміхненою макаки…

Через три роки завершилися судові розгляди між британським фотографом Девідом Слейтером і фондом Wikimedia Foundation, одним з партнерів Wikipedia. Предметом спору було встановлення авторських прав на фотографію, зроблену мавпою.

Ще в 2011 році Девід Слейтер, який спеціалізується на фотозйомці природи і диких тварин, зробив унікальний знімок. Під час своєї подорожі по Індонезії він випадково натрапив на зграю чорних макак. Скориставшись моментом, фотограф встановив камеру на штатив, зробив всі налаштування і відійшов. Мавпи проявили великий інтерес до незвичайного об’єкту, а одна з них навіть кілька разів натиснула на спуск, зробивши собі кілька селфи (фото самої себе на фотокамеру).

Відразу після публікації, оригінальне селфи стало популярним у всьому світі. Але, незважаючи на великий успіх, особливої радості фотографу це не принесло. Справа в тому, що знімок став не лише надбанням громадськості, а й предметом спору.

Фонд Wikimedia Foundation опублікував вдалу фотографію в розділ безкоштовних зображень, зробивши його загальнодоступним. В результаті Девід Слейтер втратив можливість отримувати гонорари за право використання знімка. Саме це і стало предметом розглядів, у яких кожна з сторін наполегливо відстоювала свою позицію.

Медіамагнат Wikimedia аргументує свою позицію і відмова у визнанні авторських прав тим, що знімок, насправді, належить мавпі, яка натиснула на спуск камери. У той же час фотограф відстоює свою позицію, заявляючи, що, незважаючи на те, що знімок зробила макака, всі попередні налаштування робив він. Крім того, Слейтер стверджує, що підготовка і організація експедиції в Індонезію була досить витратною, а відмова в авторських правах позбавляє його можливості не тільки окупити її, але і готуватися до нових подорожей. Справа дійшла до того, що він подав позов до суду на 10 000 фунтів, з метою відстояти свою позицію.

Через три роки юридичних розглядів, Wikimedia Foundation нарешті поставив крапку, опублікувавши офіційну заяву. У ньому представники фонду ще раз підтвердили відмову у визнанні за фотографом авторських прав і визнання знімка надбанням громадськості. Аргументація цілком побудована на тонкощах американського законодавства. З одного боку, закони США не передбачають автоматичне надання авторських прав на фотографії господарям фототехніки, якщо знімки були зроблені не людьми. З іншого боку, відповідно до законодавства, щоб отримати можливість претендувати на авторство Девід Слейтер повинен був обробити фотографію. Але навіть у цьому випадку, він міг би претендувати тільки на авторські права щодо внесених змін. Ґрунтуючись на цих положеннях, Wikimedia продовжує вважати знімок загальнодоступним.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *